Vijender Singh indijski je profesionalni bokser, a ujedno i prvi indijski bokser koji je osvojio Olimpijske igre
Sportaša

Vijender Singh je indijski profesionalni bokser. On je prvi indijski bokser koji je ikada osvojio medalju na Olimpijskim igrama. Singh je rođen u siromašnoj obitelji u selu u državi Haryana u Indiji, ali prije dugog vremena postao je ljubitelj boksa i slijedeći primjer svog starijeg brata počeo je ozbiljno uzimati boks. Singh je proizvod sada već poznatog Bhiwani Boxing Cluba smještenom u Bhiwaniju i jedan je od najslavnijih članova kluba. U središte pozornosti došao je nakon što je pohvalno nastupio na juniorskoj razini, a seniorska karijera krenula je prilično rano kada je osvojio zlatnu medalju na Afro-azijskim igrama. Kasnije je Singh osvojio medalje na igrama Commonwealtha koje su održane u Melbourneu i slijedile su ga s najboljim postignućem u karijeri kada je na Olimpijadi u Pekingu osvojio brončanu medalju u srednjoj kategoriji. U lipnju 2015., Vijender Singh postao je profesionalac čime je okončao svoju amatersku karijeru jer je potpisao višegodišnji ugovor s tvrtkom Queensberry Promotions.

Vrh

Karijera

2003. godina mu je bila prijelomna što se tiče njegove karijere, budući da je Singh postao sveukupni indijski bokserski prvak, a kasnije te godine, on je postao istaknut nakon što je osvojio zlatnu medalju na Afro-azijskim igrama održanim u Hyderabadu u Indiji. Slijedeće godine predstavljao je Indiju u kategoriji srednje težine na Olimpijskim igrama u Ateni, ali bio je nokautiran u početnim rundama.

Na Commonwealth Games-u 2006. godine održanom u Melbourneu u Australiji, Singh je stigao do finala u svojoj kategoriji, ali nije mogao pobijediti u igri te je na kraju osvojio brončanu medalju. Iste godine osvojio je i brončanu medalju na Azijskim igrama održanim u Dohi, ali tijekom tog turnira sudjelovao je u kategoriji srednje težine.

Singh je otišao u Njemačku trenirati za Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine, a prije velikog događaja održao se dobro na predsjedničkom bokserskom turniru. Na Olimpijskim igrama u Pekingu Singh je sudjelovao u kategoriji srednje težine i podijelio brončanu medalju. U tom je procesu postao prvi bokser iz Indije koji je osvojio olimpijsku medalju. Godinu dana nakon svoje olimpijske pobjede Singh je osvojio još jednu brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u amaterskom boksu, a kasnije te godine postao je broj jedan u srednjoj rang listi Međunarodnog boksačkog saveza.

Vijender Singh osvojio je zlatnu medalju na prvenstvu boksa u Commonwealthu, održanom 2010. godine u New Delhiju. Na igrama Commonwealtha koje su iste godine održane u New Delhiju, Singh je u polufinalu izgubio u kontroverznim okolnostima kada mu je bilo uskraćeno 4 boda zbog faulova da bi izgubio 3-4. Na kraju je osvojio brončanu medalju. Međutim, na Azijskim igrama nije bilo kontroverze jer je osvojio zlatnu medalju u srednjoj kategoriji.

Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, Vijender Singh stigao je do četvrtfinala, ali nije mogao osvojiti nijednu medalju. Dvije godine kasnije, Singh je osvojio srebrnu medalju na igrama Commonwealtha koje su održane u Glasgowu u Škotskoj. Iste godine nastupio je u hindskom filmu pod nazivom "Fugly", ali nije bilo uspjeha.

Singh je postao prvi indijski bokser koji je postao profesionalac u lipnju 2015., a 10. listopada vodio je svoju prvu profesionalnu borbu protiv Britanca Sonnya Whitinga, kojeg je nokautirao. Singh je vodio još dvije profesionalne borbe u istoj godini nokautima i tako imao sto posto učinak.

Nagrade i dostignuća

Singh je nagrađen Rajiv Gandhi Khel Ratna priznanjem 2009. To je najveća sportska čast koju dodjeljuje Savez Indije.

Singh je 2010. dobio nagradu Padma Shri.

Prvi je indijski bokser koji je osvojio medalju na Olimpijskim igrama.

Prvi je indijski bokser koji se profesionalno okrenuo. Profesionalac je netko tko kao pojedinac sudjeluje u privatnim boksačkim natjecanjima.