Olimpijski brončani odličnjak Nile Wilson engleski je umjetnički gimnastičar.
Sportaša

Olimpijski brončani odličnjak Nile Wilson engleski je umjetnički gimnastičar. Nile je počeo trenirati gimnastiku u školi i do trenutka kada je diplomirao bio je spreman pokazati svoje umijeće u velikim ligama. U ožujku 2014. Nile je sudjelovao na britanskom juniorskom prvenstvu i izašao kao pobjednik pomažući sebi da osvoji te godine Mladi sportski muškarac te godine. Na prvenstvu Commonwealtha 2014. godine koje se održavalo u Glasgowu u Škotskoj odigrao je veliku ulogu pomažući svom timu da osvoji zlatnu medalju. Osvojio je i četiri medalje za sebe, uključujući dvije zlatne. Potom je na Europskom prvenstvu za juniorsku gimnastiku osvojio pet rekordnih pet zlatnih medalja, postajući domaća slavna osoba u Engleskoj. Njegove uzvišene vještine korištenja horizontalne trake učinile su ga vladajućim prvakom u igrama Commonwealtha. Na Olimpijskim igrama 2016. osvojio je brončanu medalju u istoj kategoriji. Bio je i važan dio britanske momčadi sa srebrnom medaljom na Svjetskom prvenstvu u umjetničkoj gimnastici 2015. godine.

Djetinjstvo i rani život

Nile Wilson rođen je u Leeds-u, Engleska, 17. siječnja 1996. u Neil i Sally Wilson. Odrasla je zajedno s mlađom sestrom Joannom, koja se također čini gimnastičkim entuzijastikom i igračem na državnoj razini.

Dok je bio dijete, Nile se nije baš zanimao za sport. U stvari, kasnije je priznao da je bio vrlo nespretno dijete i da će takav stav često roditelje zabrinjavati za njegovu budućnost. Njegova nespretnost također je u nekoliko navrata ozlijeđena što je dovelo do trajnih ožiljaka.

Kako bi se uspio nositi sa svojim nespretnostima i kako bi se što bolje snašao, roditelji su ga upisali na satove gimnastike i tada je razvio interes za sport.

Njegovi treneri vidjeli su u njemu neki potencijal i počeli raditi s njim. Snažno su ga gurnuli zbog toga što je trebao provesti više sati na treningu jer su željeli da polira svoje sposobnosti prije Olimpijskih igara 2004. godine.

No u dobi od 10 godina udario je u prepreku na cesti kada je ozlijedio lakat, uslijed čega je bio pod depresijom duži vremenski period. Kad mu je napokon bilo bolje, počeo je jače trenirati i na kraju je postao najbolji gimnastičar u akademiji. I tako je započeo svoj put, s tim da je britansko juniorsko prvenstvo bila prva velika prilika pokazati svijetu za što je sposoban.

Karijera

U ožujku 2014. Nile je sudjelovao na britanskom juniorskom prvenstvu i izašao kao pobjednik. Sportska akademija u Leedsu također ga je počastila nagradom za mladog sportaša za njegov sjajan nastup na turniru.

Iste godine sudjelovao je na Europskom juniorskom prvenstvu i sebi dao ime osvojivši pet zlatnih medalja. Ovakav njegov nastup dobio mu je mjesto u reprezentaciji za igre Commonwealtha, koja je bila tik do ugla. Da bi se dobro snašao na turniru, Nile je počeo naporno raditi, trošeći većinu svog vremena trenirajući.

Nile je sada prepoznat kao seniorski igrač i na igrama Commonwealtha igrao je glavnu ulogu u tome što je njegov tim osvojio zlatnu medalju. U pojedinačnoj kategoriji osvojio je četiri medalje, uključujući nekoliko zlatnih i po jednu srebrnu i brončanu. Događaji koji se odnose na vodoravnu traku pokazali su se njegovim uporištem i još je uvijek vodeći prvak Commonwealtha u toj kategoriji.

2014. godina za Nil pokazala se divnom godinom kada se uspio dostići nacionalna slava, zahvaljujući čvrstim nastupima tijekom događanja u kojima je sudjelovao. Sljedeći veliki događaj, Svjetsko prvenstvo u gimnastici 2015., Nilu je pružio još jednu veliku priliku da dokaže svoju vrijednost ,

Ali nažalost, nije mogao ponoviti nastup Commonwealtha jer je propustio osvojiti pojedinačne medalje. Međutim, igrao je ključnu ulogu u pomaganju svom timu da osvoji srebrnu medalju. Neka složena pravila događaja onemogućila su mu osvajanje bilo kakvih većih medalja i odmah je znao da treba više raditi kako bi ostavio dojam na većim turnirima.

Najvažnija godina u njegovoj karijeri brzo se približavala Nilu kao najvećem snu otkad je počeo trenirati gimnastiku, osvajanje olimpijske medalje za svoju zemlju. Olimpijske igre 2016. pružile su mu priliku da ostvari svoj san. Tako je trenirao jače, a kako bi se pripremio za događaj, sudjelovao je na AT&T američkom kupu u ožujku 2016.

Ali nije se dobro snašao i borio se tijekom cijelog natjecanja što je naišlo kao veliki udarac. Na paralelnim palicama zauzeo je peto mjesto s pristojnim performansom, koji mu nije bio čak ni forte.

Sa samo dva mjeseca preostala do Olimpijskih igara, dodatno je intenzivirao treninge i nadao se mjestu u reprezentaciji. Budući da je imao loše trčanje na nedavno završenim turnirima, nije bio siguran hoće li zaslužiti mjesto u reprezentaciji.

Međutim, imenovan je jednim od članova engleskog tima koji će predstavljati zemlju u Gimnastici. Doživio je priliku i izuzetno je uspješno nastupio na Olimpijskim igrama. Iako je propustio zlatnu ili srebrnu medalju, olimpijska bronca bila je dobra kao i sve drugo za mladog sportaša. Osvajanjem medalje postao je prvi britanski gimnastičar koji je toliko daleko stigao na Olimpijske igre u kategoriji horizontalnih šipki.

Sljedeći događaj na njegovom radaru bilo je Svjetsko prvenstvo za umjetničku gimnastiku 2017. godine. Ovog puta htio je kući donijeti zlatnu medalju. No, tijekom treninga zadobio je ozljedu i to mu je prijetilo da će se još pojaviti na turniru. Čak je i podvrgnut operaciji u sklopu svog liječenja.

Ali Nile se, kao borac, na vrijeme oporavio i bio je spreman sudjelovati na turniru. No unatoč napornim naporima, nije se mogao snaći u najboljim performansama. Na kraju prvenstva završio je šesti.